Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obezita je definovaná jako nadměrné zmnožení tuků v organismu. Je provázená řadou vážných onemocnění jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční infarkt, nádorová onemocnění, onemocnění trávicího traktu, kloubů apod. Trpí svalový a kosterní systém a tyto potíže vedou samozřejmě i k mnohým psyhosociálním problémům.

Energie znamená život.

Tělo získává energii z tuků a uhlohydrátů. Dostává-li více energie (více kalorií) než spotřebuje, dochází k jejímu ukládání v podobě tuku.

Podle celosvětových statistik vychází, že každých 10% nadváhy zkracuje o 6 let život. Tedy, pokud vážím například 72 kg a moje optimální váha je 60 kg, pak jsem se dobrovolně vzdal až 12 let svého života díky komplikacím, které nadváha tělu způsobují.

Obezita je označena za jednu z nejlépe ovlivnitelných příčin výskytu chorob a předčasné úmrtnosti. Přesto, že podstata redukce váhy je velmi jednoduchá (snížit příjem kalorií, aby se začaly spalovat vlastní zásoby), je problém zvaný obezita stále větší. Je jen málo lidí, kteří by během svého života nedrželi nějakou dietu a nepokusili se shodit nadbytečné kilogramy.

Každá dieta způsobí opačný efekt a zde jsou důvody:

Nemáte nadváhu,

protože jste jedli příliš mnoho:

Máte nadváhu,

protože jste nejedli dost?

Toto je pravda. Lidé nejedí dostek něčeho, co je pro naše tělo základní. Tělu schází něco, co potřebuje k tomu, aby bylo silné a zdravé - základní výživu.

Aby lidské tělo mohlo žít (nebo lépe řečeno přežívat) s nedostatečným přísunem živin, samo si zařídí následující tří věci:

1. Zpomalí se metabolismus, aby učinilo člověka méně aktivním. Tímto způsobem  uchovává energii a zbývající vzácné výživné látky. Proto se cítíme unavení.

2. Následkem zpomaleného metabolismu začíná uskladňovat více tuků, protože si myslí, že hladoví.

3. Jestliže má Vaše tělo nedostatek živin (dokonce i jedné jediné mikroživiny, která má udržet zdravé Vaše vlasy), tak to způsobí, že to "zesílí" Váš hlad a chutě, a doufá, že budete jíst potřebné živiny. Samozřejmě, že většinou sáhnete po nějaké dobrotě, po polotovaru nebo po podobném na živiny chudém jídle, které způsobilo nedostatek živin na začátku! Takže tím prodloužíte problém, zatímco ztrácíte zdraví, životní energii a pokračujete v nabírání váhy.

       Diety, omezení jídla, dělená strava, hypnóza, prášky na potlačení hladu apod. potlačují jen příznaky.... Tělo se zhoršuje díky nedostatku živin vyplývajícího z omezení jídla. Další významný problém je masivní úbytek svaloviny souběžně s úbytkem tuků. Logicky po skončení diety znovu váhu přibereme, ovšem ve většině případů (pokud přitom aktivně necvičíme) pouze na tucích. Tomuto jevu se říká JO-JO efekt. Ve finále člověk skončí s ochablým tělem, které je ještě v horší kondici, než bylo před začátkem diety. Navíc se to projeví i na zdraví, protože tělo má dokonce i méně živin k obnově buněk, což byla počáteční příčina nabírání váhy.